Ovo je popis stvari koje je najbolje pripremiti nekoliko tjedana prije očekivanog poroda. Moj je savjet da stvari stavite u vrećicu na vidljivo mjesto i velikim slovima napišete “donijeti u rodilište”, “stvari za bebu” ili nešto slično. To su, naime, stvari, koje će vam suprug ili netko od vaših morati donijeti u rodilište na dan kada budete s bebom odolazili doma.
Popis je uredila buduća majka Božica Tomašić prema popisu koji je objavila primalja iz KB Merkur i prema onome što je rečeno na radionici za trudnice u zagrebačkoj KB Merkur.
U nekim rodilištima sad se nosi dvije torbe - jedna za rađaonicu, druga za sobu - u Merkuru ne. Uglavnom, ako ste trudnica i znate u kjojćete bolnici ili rodilištu roditi – najbilje je da se sami raspitate za to.
Praksa je, ako je sve u redu, da se do 37. tjedna trudnće ide na pregled u bolnicu u kojoj ćete roditi.
Tih dana novopočeni tate znaju biti toliko zbunjeni (neki i mamurni) da im je mogućnost samostalnog pripremanja i donošenja tih stvari u rodilište ravna shvaćanju zakona kvantne fizike. Neke uhvati tolika panika zbog dolaska prinove, da počnu raditi gluposti. Tako je, recimo, moj suprug na dan kada sam s bebom trebala biti puštena doma shvatio da nemamo "skafander" za bebu (iako ga uopće nismo planirali upisati u školu skijanja za dojenčad), pa je odjurio kupiti ga - ni manje, ni više - već u Austriju!!!
Pripremite zato stvari za sebe i bebu na vrijeme kako biste se poštedjele dodatnog stresa i objašnjavanja gdje je što i što je što.
Popis stvari potrebnih za rodilište
Za mamu:
- Zdravstvena iskaznica i iskaznica dopunskog zdravstvenog osiguranja (ako ju imate)
- Sva dokumentacija o trudnoći-svi nalazi pretraga koje ste obavljali tijekom trudnoće (prijedlog je da budu složeni kronološki, kako bi liječnici lakše dobili uvid o tijeku vaše trudnoće)
- Potvrda o položenom tečaju za trudnice- za pratnju (u nekim rodilištima je to uvjet da pratnja bude prisutna na porodu, u nekima nije, najbolje bi bilo da se raspitate u rodilištu u kojem ćete ići na porod)
- Jednokratno odijelo za pratnju – može se kupiti u ljekarni
- Papuče (možete ponijeti i japanke ili neke druge perive papuče u kojima se možete tuširati)
- 2- 3 spavaćice s kopčanjem sprijeda
- Kućni ogrtač
- Čarape -3 kom
- Grudnjak za dojenje
- Blazinice za dojenje
- Jednokratne gaćice – kupiti se mogu gotovo u svakoj ljekarni
- Higijenski ulošci – nekoliko pakiranja; liječnici preporučuju deblje, vatirane uloške, radi boljeg upijanja i manje mogućnosti iritacije kože
- 2-3 ručnika
- Pribor za osobnu higijenu (četkica i pasta za zube, gel za tuširanje, šampon za kosu, krema za ruke, sapun, krema za lice, gumice za kosu, četka ili češalj, toaletni papir, obične maramice, balzam za usne)
- Mobitel, punjač
- Knjiga, časopisi
- Blok za pisanje i kemijska olovka
- Plastična čaša (možete ponijeti i plastične slamke)
- Nešto suhe hrane (keksi, krekeri i sl.)
- Obična negazirana voda
- Nekoliko vrećica za prljavu odjeću i sl.
Za bebu:
Budući da većina rodilišta u Hrvatskoj ima tzv. „rooming-in“, gdje su bebe s vama u sobi, vjerojatno će vam biti potrebne osnovne stvari za bebu:
- Nekoliko jednokratnih pelena – barem 10 kom
- Krema za guzu
- Vlažne maramice
- Nekoliko tetra pelena
Za otpust iz rodilišta:
Odjeća za mamu: neka to ne budu traperice iz najmršavije faze jer je mala vjerojatnost da ćete odmah u njih stati. Obavezno napomenite onome tko dolazi po vas da ponese obuću i jaknu.
Za bebu:
- 2 jednokratne pelene
- 1 tetra pelena
- Body vel.56
- Štramplice ili čarape – ovisno o vremenu
- Majica i hlače - vel. 56 (ili jednodijelni kombinezon)
- Pamučna kapica
- Manja dekica
- Autosjedalica grupe 0+ dijete se obavezno prema Zakonu o sigurnosti na cestama mora voziti u autosjedalici
Pripremila: Božica Tomašić